408 Фама

Од Википедија — слободната енциклопедија
408 Фама
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено13 октомври 1895
Ознаки
1895 CD
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел539,52 Gm (3,606 ае)
Перихел411,267 Gm (2,749 ае)
475,393 Gm (3,178 ае)
Занесеност0,135
2069,101 ден. (5,66 a)
16,71 km/s
137,77°
Наклон9,09°
297,891°
106,101°
Физички особености
Димензии41,0 km
12,19[1] h
9,5

408 Фама — вообичаен астероид од главниот појас во орбита околу Сонцето. Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 13 октомври 1895 година во Хајделберг.

Фотометриските набљудувања од опсерваторијата Оакли во Тере Хоут Индијана од 2007 година биле искористени за добивање на светлинската крива на астероидот. Астероидот има вртежен период од 12,19 ± 0,02 часови и промена на светлинската величина од 0,15 ± 0,03.[1]

Орбита на астероидот 408 Фама

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Shipley, Heath; и др. (September 2008), „Asteroid Lightcurve Analysis at the Palmer Divide Observatory: September 2007“ (PDF), Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 35 (3), стр. 99–101, Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-06-02, Посетено на 2013-03-23. Укажано повеќе од еден |archiveurl= и |archive-url= (help); Укажано повеќе од еден |archivedate= и |archive-date= (help)