353 Руперто-Карола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
353 Руперто-Карола
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено16 јануари 1893
Ознаки
Наречена по
Универзитет Рупрехт Карлс
1893 F
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел543,956 Gm (3,636 АЕ)
Перихел273,448 Gm (1,828 АЕ)
408,702 Gm (2,732 АЕ)
Занесување0,331
1649,348 ден (4,52 a)
18,02 km/s
311,572°
Наклон5,711°
102,659°
321,067°
Физички особености
Димензии13 - 30 km
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедонепознато
Температуранепозната
Спектрален тип
непознат
11,0

353 Руперто-Карола — мал астероид од Главниот појас .

Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 16 јануари 1893 година во Хајделберг. Именуван според Хајделбершкиот универзитет, чие латинско име е Руперто Карола Хајделбергенсис.