343 Остара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
343 Остара
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 15 ноември 1892
Ознаки
Наречена по
Остара
1892 N
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел 443,801 Gm (2,967 АЕ)
Перихел 277,836 Gm (1,857 АЕ)
360,819 Gm (2,412 АЕ)
Занесување 0,23
1368,156 ден (3,75 a)
19,18 km/s
352,198°
Наклон 3,274°
38,755°
9,123°
Физички особености
Димензии 19,0 km
Маса непозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедо непознато
Температура непозната
Спектрален тип
непознат
11,56

343 Остара — вообичаен астероид од главниот појас.

Откриен од Макс Волф на 15 ноември 1892 година во Хајделберг.