23 Талија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

23 Талијаастероид од Главниот астероиден појас откриен на 15 декември, 1852 година од страна на Џон Хајнд.

23 Талија
23Thalia (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 23 Талија заснован на светлосната крива.
Откривање
Откривач Џон Хајнд
Откриено 15 декември, 1852
Ознаки
1938 CL; 1974 QT2
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 14 јуни, 2006 (JD 2453900.5)
Апхел 484.663 Gm (3.240 AU)
Перихел 301.483 Gm (2.015 AU)
393.073 Gm (2.628 AU)
Занесување 0.233
1555.679 d (4.26 a)
18.12 km/s
328.687°
Наклон 10.145°
67.228°
59.311°
Физички особености
Димензии 107.5 km
Маса 1.3×1018? kg
Средна густина
2.0? g/cm³
0.0300? m/s²
0.0568? km/s
0.5128 d (12.308 h) [1]
Албедо 0.2536 (geometric)[2]
Температура ~164 K
Спектрален тип
S
9.18 (brightest)
6.95

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Asteroid Lightcurve Paramaters“. Planetary Science Institute. архивирано од изворникот на 14 јуни 2006 г.. http://web.archive.org/web/20060614093519/http://www.psi.edu/pds/archive/lc.html. посет. 3 ноември 2008 г. 
  2. „Albedos Data Table“. Planetary Science Institute. http://www.psi.edu/pds/asteroid/EAR_A_5_DDR_ALBEDOS_V1_1/data/albedos.tab. посет. 3 ноември 2008 г. 


Надворешни врски[уреди | уреди извор]