119 Алтеја

Од Википедија — слободната енциклопедија

119 Алтејаастероид од Главниот астероиден појас откриен на 3 април 1872 година[1]од страна на Џејмс Крејг Вотсон.

119 Алтеја
3Д модели на астероидот 119 Алтеја
Откривање
ОткривачЏејмс Крејг Вотсон
Откриено3 април 1872
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември 2006 (JD 2454100.5)
Афел417.511 Gm (2.791 ае)
Перихел354.870 Gm (2.372 ае)
386.190 Gm (2.582 ае)
Занесеност0.081
1515.000 d (4.15 a)
18.51 km/s
1.847°
Наклон5.778°
203.738°
171.282°
Физички особености
Димензии57.3 km
Маса2.0×1017 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0160 m/s²
0.0303 km/s
? d
Албедо?
Температура~173 K
Спектрален тип
S
8.42

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hutton, R. G. (June 1990), „V+B Photoelectric Photometry of Asteroid 119 Althaea“, The Minor Planet Bulletin, 17, стр. 15–17, Bibcode:1990MPBu...17...15H.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]