Црква „Св. Димитриј“ - Балинци

Координати: 41°17′13″N 22°30′37″E / 41.28694° СГШ; 22.51028° ИГД / 41.28694; 22.51028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Карта

Координати 41°17′13″N 22°30′37″E / 41.28694° СГШ; 22.51028° ИГД / 41.28694; 22.51028
Место Балинци
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитриј Солунски
Изградба 1860
1931
Живопис 1938
Зограф браќа Доневи
Рушење 1931
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Димитриј — главна селска црква во валандовското село Балинци, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Историска фотографија на црквата од 1931 година

Црквата се наоѓа западно од селото и до нејзе води земјен пат, кој започнува од селото.

Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Стариот црковен објект бил изграден од познатиот неимар, иконописец и резбар Андон Китанов од родот Ангелковци од село Тресонче во Мала Река, Дебарско, пред 1860 година, но тој бил разурнат од Валандовскиот земјотрес во 1931 година. Сегашната црква е изградена по земјотресот од 1931 година со помош на верниците од селото.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е трикорабна, со женски дел на западната страна и со мала полукружна олтарна апсида од надвор. Централниот кораб е своден и ги надвишува двата странични кораба. Главниот влез во храмот е од јужната, а споредниот од западната страна. Од јужната и од западната страна има отворен трем. Црковното ѕвоно се наоѓа на западната страна од храмот.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот е изработен во 1938 година од браќата Доневи од мијачкото село Гари, Дебарско. Покрај иконите од иконостасот кои датираат од 1938 година, во црквата „Св. Димитриј“ има и стари икони со потекло од XIX век.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Цркви во Валандовско“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 26 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]