Валандовска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Валандовска парохијаправославна парохија на МПЦ-ОА и е под јурисдикција на Гевгелиското архијерејско намесништво во Повардарската епархија. Неа ја сочинуваат повеќе населени места: градот Валандово и селата Раброво, Брајковци, Балинци, Марвинци, Градец и Грчиште. Седиштето на парохија се наоѓа во градот Валандово во храмот посветен на Св. вмч. Димитриј Солунски - Мироточив.[1]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите и манастирите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена / обновена слика
Црква „Св. Димитриј“ Валандово 1830 Sv. Dimitrij Valandovski.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Валандово 1344 / 1934 Sv. Gjorgji-Valandovo.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Валандово 15 мај 2015
Црква „Св. Илија“ Раброво 2010 Викиекспедиција Бојмија 181.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Брајковци 19 век / 1931 Brajkovci, popravka na crkvata vo 1931.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Балинци 1860 / 1931 Balinci, crkvata, 1931.jpg
Црква „Св. Петка“ Марвинци 19 век / 1926 Викиекспедиција Бојмија 200.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Грчиште 1849 Викиекспедиција Бојмија 203.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Грчиште Grčište, rabotni aktivnosti, 1931.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Градец 1860
Црква „Св. Атанасиј“ Градец среден век Gradec, slika od 1931.jpg
Црква „Св. Петка“ Градец 2016

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°19′17.5″N 22°33′26″E / 41.321528° СГШ; 22.55722° ИГД / 41.321528; 22.55722