Црква „Св. Петка“ - Градец

Координати: 41°22′40″N 22°23′34″E / 41.37778° СГШ; 22.39278° ИГД / 41.37778; 22.39278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата (2023 г.)

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Карта

Координати 41°22′40″N 22°23′34″E / 41.37778° СГШ; 22.39278° ИГД / 41.37778; 22.39278
Место Градец
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 2014
Осветување 11 мај 2019
Архитектонски опис

Света Петка — најнова селска црква во валандовското село Градец, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа северозападно од селото Градец, десно од регионалниот пат 1102 (Скопје-Гевгелија), сместена веднаш до самиот пат.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради во 2014 година под покровителство на Општина Валандово, а како главен донатор е Ангелче Ристов од гевгелиското село Давидово.[1]

Местото каде е подигната црквата важело за свето место и на кое мештаните од околните села Удово, Давидово и Градец се собирале за празникот Света Петка.

На 11 мај 2019 година, храмот бил осветен од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Камен темелник на црквата „Света Петка" во валандовското село Градец“. А1он (англиски). 2014-10-01. Посетено на 2024-01-28.
  2. „Facebook“. www.facebook.com. Посетено на 2024-01-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]