Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Удово

Координати: 41°20′34.2″N 22°26′30.0″E / 41.342833° СГШ; 22.441667° ИГД / 41.342833; 22.441667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Пиравска
Местоположба

Карта

Координати 41°20′34.2″N 22°26′30.0″E / 41.342833° СГШ; 22.441667° ИГД / 41.342833; 22.441667
Место Удово
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 19 април 1993
Осветување 2002
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Свети Атанасиј — главна селска црква во валандовското село Удово, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на влезот од селото, непосредно на левата страна од патот кој води од селото Јосифово.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот за изградба на црквата бил поставен и осветен на 19 април 1993 година, втор ден од христијанскиот празник Велигден, од страна на тогашниот поглавар на Македонската православна црква г.г. Гаврил. Храмот бил осветен во 2002 година од поглаварот на Повардарската епархија г. Тимотеј.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е трикорабна и претставува крстокуполен храм, при што куполата има осумстран тамбур. Источниот ѕид на црквата завршува со полукружна апсида.[2] Влезот на црквата има натстрешница, а над влезата врата има ниша со фреска на која е насликан Атанасиј Александриски.

Во дворот на црквата има спомен-чешма и помошен објект.

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата е делумно фрескоживописана од страна на Златко Ристевски од Велес.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот е пренесен од црквата „Св. Димитриј” од селото Градец, а истиот е изработен од страна на зографот Исаија Џиков од Дебарско.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Цркви во Пиравската парохија“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 26 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]