Црква „Св. Димитриј“ - Валандово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција Бојмија 187.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Карта

Координати 41°19′17.5″N 22°33′26″E / 41.321528° СГШ; 22.55722° ИГД / 41.321528; 22.55722Координати: 41°19′17.5″N 22°33′26″E / 41.321528° СГШ; 22.55722° ИГД / 41.321528; 22.55722
Место Валандово
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1830
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Димитриј — гробјанска црква во Валандово, а воедно и парохиски храм на Валандовската парохија. Црквата се наоѓа над последните куќи во северозападниот дел на градот, на зарамнета падина на разгранок од планината Плавуш.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната во 1830 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е трикорабна и со рамни тавани, при што на неговиот полукружен свод е насликана икона со платно со претставата на Исус Христос Седржител. Средишниот кораб на градбата ги надвишува страничните два, а црквата завршува со полукружна апсида на источната страна. Покривната конструкција е изградена на две води и е потрена на два реда од по четири симетрично поставени столбови. Влезната врата е сместена на јужната страна и над неа има застаклена ниша со фреска на која е претставен Свети Димитриј.[1]

Во црквата има стари икони кои потекнуваат од XVII, XVIII и XIX век, изработени од непознати зографи, но и понови кои се од XX век. Сегашниот иконостас е изработен во 1988 година од црковниот уметник Мишко Милановиќ, со помош на двајца соработници, а е осветен на 7 април 1989 година од тогашниот митрополит на Повардарската епархија, г. Михаил.[1]

Поради нејзината поставеност во просторот, црквата е недоволно препознатлива и привлечна. Југозападно од црквата се наоѓа камбанаријата, која според натписот на северната страна, е изградена во 1898 година, а обновена во 1994 година.[1] Во дворот на црквата има помошен објект, кој според наведениот натпис, е изграден во 1936 година. Во склоп на црквата се и градските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Цркви во Валандовско“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 20 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]