Црква „Св. Атанасиј“ - Градец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата (2023 г.)

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Карта

Координати 41°22′42″N 22°24′17″E / 41.37833° СГШ; 22.40472° ИГД / 41.37833; 22.40472Координати: 41°22′42″N 22°24′17″E / 41.37833° СГШ; 22.40472° ИГД / 41.37833; 22.40472
Место Градец
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изгорена 2001
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Атанасиј — главна манастирска црква на Градешкиот манастир во валандовското село Градец, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата во 1931 година

Црквата се наоѓа на едно ритче над селото, лево од регионалниот пат 1102 (Скопје-Гевгелија).

Историја[уреди | уреди извор]

Изградена е кон крајот на средниот век, но во текот на своето постоење била неколкупати обновувана.

Црквата била опожарена во 2001 година, кога изгорела до темел.[2] Била обновена во нов стил во поново време.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е ниска градба. Според архитектурната форма, црквата е трикорабна, чии сводови се покриени со рамни дрвени тавани, од кои средниот ги надвишува двата странични кораба. Покривната конструкција е на две води, потпрена на шест дрвени столбови.

Црквата е градена од обичен камен, во основата долга 14, а широка 8 метри.[3]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Ѕидовите на црквата биле покриени со фрески, од кои денес се сочувани само остатоци.

Икони и иконостас[уреди | уреди извор]

Иконите датираат од XIX век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Градец го потопи неизградена акумулација“. Дневник. 2016-03-04. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2024-01-28.
  3. „Цркви во Валандовско“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 30 ноември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]