Црква „Св. Петка“ - Марвинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција Бојмија 200.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба
Координати 41°16′54″N 22°30′14″E / 41.28167° N; 22.50389° E / 41.28167; 22.50389Координати: 41°16′54″N 22°30′14″E / 41.28167° N; 22.50389° E / 41.28167; 22.50389
Населено место Марвинци
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XIX век
1926
1931
Рушење 1931
Запалена 1913
Архитектонски опис
Архитектонски тип трикорабна
Портал „МПЦ“

Света Петка — главна селска црква на валандовското село Марвинци.[1] Црквата се наоѓа над селото.

Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта на Марвинци.

Историја[уреди | уреди извор]

Според народното предание, првобитната црква во селото била подигната во втората половина на XIX век. Нејзин градител бил познатиот неимар од селото Тресонче, Андон Китанов.[2]

Но, во 1913 година била запалена од грчките андарти и изгорела. Повторно, била изградена во 1926 година на местото на старата црква.[2]

За несреќа, во 1931 година била разурната од катастрофалниот Валандовски земјотрес, но со помош на верниците од селото, повторно била обновена.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Според својата архитектурна форма, црквата е трикорабна, со дрвени рамни тавани, со нартекс на западната страна и со полукружна олтарна апсида на источната страна. Црквата има голем иконостас, долг над десет метри, изработен во 1927-1928 година. Царските двери потекнуваат од 1928 година, а иконите од 1927 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Цркви во Валандовско“. Повардарска епархија. 2 јуни 2006. Посетено на 17 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]