Црква „Св. Ѓорѓи“ - Брајковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Brajkovci, popravka na crkvata vo 1931.jpg

Поправање на црквата после земјотресот во 1931 година

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба
Координати 41°17′31″N 22°31′39″E / 41.29194° N; 22.52750° E / 41.29194; 22.52750Координати: 41°17′31″N 22°31′39″E / 41.29194° N; 22.52750° E / 41.29194; 22.52750
Населено место Брајковци
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитриј Солунски
Изградба 19 век
1931
Рушење 1931
Архитектонски опис
Архитектонски тип трикорабна
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква на валандовското село Брајковци.[1]

Црквата е изграда на едно возвишено место на крајот од селото, на југоисточната страна. Тоа е ниска и недоволно угледна архитектурна градба, чиј влез во внатрешноста на храмот се наоѓа на јужната страна. Старата црква, пред земјотресот од 1931 година, според народното предание, била изградена во втората половина на XIX век, пред 1870 година од папрадишанецот Андон Китанов.[2]. На неа имало натпис, што се наоѓал над главната влезна врата, кој, по извршените поправки на објектот (по земјотресот), бил уништен. Според архитектурната форма, црквата е трикорабна, со рамни дрвени тавани, од кои средниот ги надвишува двата странични кораба. На средината на централниот кораб има насликано икона со претстава на Исус Христос Седржител. Осветлена е преку четири прозорци во наосот (по два на јужниот и северниот ѕид). Црквата има влез и од западната страна. Од јужната страна има отворен трем. Иконите во црквата датираат од XIX век. Црквата не е живописана.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 206.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]