Црква „Св. Петар и Павле“ - Грчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петар и Павле
Grčište, rabotni aktivnosti, 1931.jpg

Поправка на црковната камбанерија во 1931

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба
Населено место Грчиште
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Петар и Свети Павле
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Петар и Павле — главна манастирска црква на Грчишкиот манастир во валандовското село Грчиште.[1]

Црквата е од постаро време и со валандовскиот земјотрес од 1931 година била сериозно оштетена. По земнјотресот била поправена, како црквата, така и камбанеријата, но денес се наоѓа во руинирана состојба.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]