Црква „Св. Димитриј“ - Градец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Валандовска
Местоположба

Карта

Координати 41°22′32″N 22°24′13″E / 41.37556° СГШ; 22.40361° ИГД / 41.37556; 22.40361Координати: 41°22′32″N 22°24′13″E / 41.37556° СГШ; 22.40361° ИГД / 41.37556; 22.40361
Место Градец
Општина Валандово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба средина на XIX век
Живопис 1873
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабен

Св. Димитријправославна црква во валандовското село Градец, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Гевгелиското архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во средината на XIX век (пред 1860 г.). Живописана е во 1873 г., за што сведочат двата натписа (на грчки и црковнословенски) на насликаниот фрескоживопис на северната страна од надворешниот ѕид со претстава на композицијата „Страшниот суд“, дело на познатиот струмички зограф Григориј Пецанов. Датумот на натписот е 28 август 1873 г. а насликаната површина е долга околу 11 метри и го опфаќа просторот од левата и десната страна вратата. Црквата е трикорабна, со рамни дрвени тавани и повисок средиштен кораб; со нартекс на западната страна и голема полукружна олтарна апсида од надвор на источниот ѕид, над кој има округли окна. Црквата е вкопана и изградена од обичен камен со калкански покрив.

Икони и иконостас[уреди | уреди извор]

Иконите се насликани во 1869 г. од познатиот зограф Исаија Џиков од с. Осој, Дебарско. Храмот е живописан во XIX век, но фреските се во лоша состојба.[1] Иконостасот, исто така дело на Исаија Џиков, е пренесен во црквата „Св. Атанасиј Велики“ во Удово.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Валандовско“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 30 ноември 2021.
  2. „Цркви во Пиравската парохија“. Повардарска епархија. 2 јуни 2008. Посетено на 30 ноември 2021.