Црква Џезу (Рим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Џезу
Chiesa del Santissimo Nome di Gesù all'Argentina
Chiesa gesu facade.jpg

Поглед кон фасадата изработена од Џакомо дела Порта

Основни податоци
Место Италија Рим, Италија
Координати 41°53′45″ СГШ 12°28′47″ ИГД / 
Религија Римокатоличка црква
Држава Италија
Осветен 1584
Црковен статус црква
Водство Даниеле Либанори
Мреж. место Официјално мрежно место
Архитектонски опис
Архитект Јакопо Бароци да Вињола
Џакомо дела Порта
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Барок
Насока на фасадата W
Темел 1568
Завршено 1580
Карактеристики
Должина 75 metres (250 ft)
Ширина 35 metres (110 ft)
Ширина (основа) 25 metres (82 ft)

Црквата Џесу (италијански: Chiesa del Gesù) е црква на Дружбата Исусовате, католички верски ред, која се наоѓа во Рим, Италија. Официјално црквата на италијански се вика: Chiesa del Santissimo Nome di Gesù all'Argentina или Црква на пресветото име Исус[1][2].

Фасадата на црквата претставува прв вистински пример на барокната архитектура[3],. Црквата служела како пример односно модел за голем број на другио цркви при нивната изградба, посебно во Америка. Црквата била изградена од страна на големиот италијански архитект Јакопо Бароци да Вињола, а фасадата од страна на Џакомо дела Порта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Society of Jesus. „Official Website“. http://www.sancarlino-borromini.it. конс. 23 јануари 2009. 
  2. The name of Chiesa del Sacro Nome di Gesù is also used.
  3. Whitman 1970, стр. 108

Надворешни врски[уреди | уреди извор]