Црква Џезу (Рим)

Координати: 41°53′45″N 12°28′47″E / 41.89583° СГШ; 12.47972° ИГД / 41.89583; 12.47972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Џезу
Chiesa del Santissimo Nome di Gesù all'Argentina
Поглед кон фасадата изработена од Џакомо дела Порта
Основни податоци
МестоИталија Рим, Италија
Координати41°53′45″N 12°28′47″E / 41.89583° СГШ; 12.47972° ИГД / 41.89583; 12.47972
ПрипадностРимокатоличка црква
Осветен1584
Духовно-организациски статусцрква
ВодствоДаниеле Либанори
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Архитектонски опис
Архитект(и)Јакопо Бароци да Вињола
Џакомо дела Порта
Архитектонски стилБарок
Поставен темел1568
Завршен1580
Особености
Насоченост на фасадатаW
Должина75 метарs (246 ст)
Ширина35 метарs (115 ст)
Ширина (кораб)25 метарs (82 ст)

Црквата Џесу (италијански: Chiesa del Gesù) е црква на Дружбата Исусовате, католички верски ред, која се наоѓа во Рим, Италија. Официјално црквата на италијански се вика: Chiesa del Santissimo Nome di Gesù all'Argentina или Црква на пресветото име Исус[1][2].

Фасадата на црквата претставува прв вистински пример на барокната архитектура[3],. Црквата служела како пример односно модел за голем број на другио цркви при нивната изградба, посебно во Америка. Црквата била изградена од страна на големиот италијански архитект Јакопо Бароци да Вињола, а фасадата од страна на Џакомо дела Порта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Society of Jesus. „Official Website“. Посетено на 2009-01-23.
  2. The name of Chiesa del Sacro Nome di Gesù is also used.
  3. Whitman 1970, стр. 108

Надворешни врски[уреди | уреди извор]