Хексаконтатетрагон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Правилен хексаконтатетрагон

Хексаконтатетрагонмногуаголник со шеесет и четири темиња и шеесет и четири страни.

Правилен хексаконтатетрагон[уреди | уреди извор]

Правилниот хексаконтатетрагон е хексаконтатетрагон кај кого сите страни се со еднакви должини и сите внатрешни агли се еднакви.

Поврзано[уреди | уреди извор]