Прејди на содржината

Раб (геометрија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раб помеѓу две темиња
Триаголникот има три раба (страни)

Во геометријата, раб (или „страна“ во планиметријата) е еднодимензионална отсечка која поврзува две спротивни бездимензионални темиња кај еден многуаголник.

Една затворена рамнинска низа од рабови сочинува многуаголникстрана).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]