Унгарска дијаспора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шаблон:Унгарска дијаспора Унгарска дијаспора ( унгарски: magyar diaszpóra ) е терминот кој ги опфаќа целата етничка унгарска популација која се наоѓа надвор од денешна Унгарија .

Катарина Арпадовиќ
Виктор Вазарели
Чарлс Симоњи
Едвард Телер
Бела Барток
Марија Телкеш
Рихард Жигмонди
Моника Селеш
Жа Жа Габор
Ервин Катона
Ејдриен Броди
Хари Худини

Постојат две главни групи на дијаспора. Првата група е оние кои се домородци на својата татковина и живеат надвор од Унгарија од промената на границите на Трианскиот договор од 1920 година . година. Победничките сили ги промениле тогашните граници на Унгарија , и како резултат на тоа, 3.300.000 Унгарци се пронашле надвор од новите граници. Втората главна група се емигранти, кои неколку пати ја напуштиле Унгарија, особено за време на Унгарската револуција од 1956 година. Откако Унгарија пристапила во Европската Унија, имало неколку миграции на унгарското население, особено во Германија. [1]

Унгарците по земјите[уреди | уреди извор]

Држави Унгарска популација Статус
Соседни држави на Унгарија
Романија 1,227,623 (2011)[2] (не сметајќи ги Чангосите[3]) Домороди во Трансилванија,[4] Чанго во покраината Молдавија
 Словачка 458,467 (2011)[5] Домороди
 Србија 253,899 (2011)[6] Домороди во Војводина
Шаблон:Country data Украјина Украина 156,600 (2001) Домороди во Закарпатска област
Шаблон:Country data Аустрија Австрија 55,038 (2014)[7] Домороди во Бургенланд
 Хрватска 14,048 (2011)[8] Домороди во Хрватска, освен во Истра и Далмација.
 Словенија 6,243 (2001) Домороди во источна Словенија
Останати земји
Шаблон:Country data Сједињене Америчке Државе Соединетите Американски Држави 1,563,081 (2006)[9] Имигранти
 Канада 315,510 (2006)[10] Имигранти
 Израел 200,000 до 250,000 (2000) Повеќето имигранати се унгарски Евреи
Шаблон:Country data Немачка Германија 120,000 (2004)[11] Имигранти
Шаблон:Country data Француска Франција 100,000 до 200,000 (2000)[12] Имигранти
 Бразил 80,000 (2002)[13] Имигранти
 Русија 76,500 (2002) Имигранти
Шаблон:Country data Аустралија Австралија 67,616(2006)[14] Имигранти
Шаблон:Country data Уједињено Краљевство Обединетото Кралство 52,250 (2011) [15][16][17] Имигранти
 Чиле 50,000 (2012)[18] Имигранти
 Аргентина 40,000 до 50,000 (2000) Имигранти
Шаблон:Country data Швајцарска Швајцарија 20,000 до 25,000 (2000) Имигранти
 Шведска 16,193 (2014)[19] Имигранти
 Чешка 14,672 (2001) Имигранти
Шаблон:Country data Турска Турција 6,800 (2001) Имигранти
 Мексико 3,500 (2006) Имигранти
 Ирска 3,328 (2006)[20] Имигранти
Шаблон:Country data Пољска Полска 1,728 (2011)[21] Имигранти
Шаблон:Country data Нови Зеланд Нов Зеланд 1,476 (2006) Имигранти
Шаблон:Country data Мађарска Вкупно 4.9 - 5.1 милиони

Имиграциите на Унгарците во Западна Европа се зголемија во текот на деведесеттите години од дваесеттиот век, а особено од 2004 година по влегувањето на Унгарија во Европската унија . Илјадници Унгарци од Унгарија барале работа и имигрирале во Германија , Велика Британија , Ирска , Финска , Шведска , Шпанија и Португалија . [22]

Унгарско државјанство[уреди | уреди извор]

Предлогот поддржан од Демократската алијанса на Унгарци во Романија за доделбата на унгарското државјанство на Унгарците кои што живеат во Романија , но без исполнување на условот за престој, не пројде референдум во Унгарија во 2004 година. [23] Референдумот бил неважечки поради недоволниот број на учесници. По неуспехот на референдумот во 2004 година, лидерите на унгарските етнички партии во соседните земји го формираа Форумот на унгарските организации во странство во јануари 2005 година, како инструмент за лобирање за преференцијален третман при одобрување на унгарско државјанство. [24]

Во 2010 година некои промени беа усвоени во унгарскиот закон, олеснувајќи го забрзаниот процес на натурализација за етничките Унгарци што живеат во странство. [25] Во периодот од 2011 година до 2012 година, 200.000 луѓе го искористија новиот процес за забрзување на процесот на натурализација [26] , а во 2012 година имаше уште 100.000 . година. [27] Од февруари 2013 година во пресрет на годината, унгарската влада одобри речиси 400.000 унгарски државјанства на Унгарците „надвор од границите". [28] Во јуни 2013 година Вицепремиерот Золт Семен објави дека очекува оваа бројка да достигне околу половина милион до крајот на годината. [29]

Новиот закон за државјанство, кој стапи на сила на 1 јануари 2011 година не им овозможи на Унгарците надвор од унгарското гласање, дури и на националните избори. [30] Сепак, 2014 година Унгарските државјани од странство добија можност да учествуваат на парламентарните избори без унгарското живеалиште, меѓутоа, не можеа да гласаат за кандидатите кои се кандидираат за изборна единица, туку само за партиска листа.

Извори[уреди | уреди извор]

 1. 2011 Romanian census
 2. 1,370 persons Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно. declared themselves Csángós at the 2002 Romanian census. Some estimates of the Csángó population run higher. For instance, the Council of Europe Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно. suggests a figure as high as 260,000.
 3. Patrick Heenan, Monique Lamontagne (1999). The Central and Eastern Europe Handbook. Taylor & Francis. стр. 70. ISBN 978-1-57958-089-6. https://books.google.com/books?id=8Lg03OMRgywC&pg=PA70#PPA70,M1. 
 4. Slovak census 2011 Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно.
 5. Serbian Census 2011
 6. Bevölkerung nach Staatsangehörigkeit und GeburtslandШаблон:Ботовски наслов
 7. „World Directory of Minorities and Indigenous Peoples - Croatia : Overview (2001 census data)“. United Nations High Commissioner for Refugees. 1. 7. 2008. конс. 16. 3. 2009. 
 8. 2006 Community Survey
 9. Canadian Census 2006
 10. Hungarians in Germany Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно.
 11. Hungarians in France Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно.
 12. Hungarians in Brazil Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно.
 13. Estimation 2002 Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) Hungarian-Australians according to national census 2006, Australia.
 14. „Census 2011 - Country of birth (expanded)“. Office for National Statistics. 26. 3. 2013. конс. 29. 4. 2014. 
 15. „Scotland's Census 2011 - National Records of Scotland - Country of Birth (detailed)“ (PDF). National Records of Scotland. конс. 29. 4. 2014. 
 16. „Census 2011 - Country of Birth - Full Detail_QS206NI“. Northern Ireland Statistics and Research Agency. Архивирано од изворникот на 4. 3. 2016. конс. 29. 4. 2014. 
 17. Hungarian Immigration in Latin America
 18. Statistics Sweden
 19. Irish census 2006 Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно.
 20. Ludność. Stan i struktura demograficzno-społeczna. Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2011 (National Census of Population and Housing 2011). Central Statistical Office (Poland). (2013). стр. 264.
 21. Brubaker, Rogers (2006). Nationalist Politics and Everyday Ethnicity in a Transylvanian Town. Princeton University Press. стр. 328. ISBN 978-0-691-12834-4. https://books.google.com/books?id=Zgg6eqKKkbcC&pg=PA328. 
 22. Tristan James Mabry; McGarry, John; Moore, Margaret; Brendan O'Leary. Divided Nations and European Integration. University of Pennsylvania Press. стр. 112. ISBN 978-0-8122-4497-7. https://books.google.com/books?id=PFCbBW18yU4C&pg=PA112. 
 23. Марија М. Ковач, Јудит Тот, Извештај за земјата: Унгарија , Ревидиран и ажуриран во април 2013 година, ЕУДО државјанство опсерваторија. стр. 1 и 7
 24. Марија М. Ковач, Јудит Тот, Извештај за земјата: Унгарија , Ревидиран и ажуриран во април 2013 година, ЕУДО државјанство опсерваторија. стр. 11
 25. Марија М. Ковач, Јудит Тот, Извештај за земјата: Унгарија , Ревидиран и ажуриран во април 2013 година, ЕУДО државјанство опсерваторија. стр. 18
 26. Open wound. Trianon remembered 93 years on Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Budapest Times, 12 June 2013

Литература[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]