Трстеник (Тиквешко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Трстеник (Неготинско))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трстеник
Трстеник is located in Македонија
Трстеник
Местоположба на Трстеник во Македонија
Координати 41°28′29″N 21°55′08″E / 41.47472° N; 21.91889° E / 41.47472; 21.91889Координати: 41°28′29″N 21°55′08″E / 41.47472° N; 21.91889° E / 41.47472; 21.91889
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Росоман
Население 246 жит.
(поп. 2002)
Трстеник на општинската карта
Трстеник во Општина Росоман.svg

Атарот на Трстеник во рамките на општината

Трстеник — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Тиквешијата, оддалечено 17 километри северозападно од Кавадарци и 7 километри јужно од Росоман.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Тиквешката каза (нахија Неготино) во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Трстеник живееле 140 жители, сите Македонци.[1]

Според пописот од 2002 година селото имало околу 248 жител, од кои 239 Македонци и 7 Срби.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 140[1] 181 328 326 328 306 258 248 246

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 716 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 171 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.154
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Ќе никне црква во селото Трстеник
  5. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  6. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]