Триндаде и Мартим Ваз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Триндаде и Мартин Ваз
Simone Marinho - Trindade - 2010 05 08 edited.jpg
Карпести гребени на островот Триндаде
Location Trindade and Martim Vaz Archipelago.png
Географија
МестоАтлантски Океан
Координати20°31′30″S 29°19′30″W / 20.52500° ЈГШ; 29.32500° ЗГД / -20.52500; -29.32500Координати: 20°31′30″S 29°19′30″W / 20.52500° ЈГШ; 29.32500° ЗГД / -20.52500; -29.32500
АрхипелагArquipélago de Trindade e Martin Vaz
Вкупно острови5
Поголеми островиТриндаде; Мартин Ваз
Површина10,4 км2
Највисоко издигнување620 м
Највисока котаПико до Десежадо[1]
Управување
РегионЈугоисточен
ДржаваЕспирито Санто
Администрација1. морнарски округ
Демографија
Население32 (2009)
Дополнителни податоци
Мреж. местоПрв морнарски округ


Триндаде и Мартим Ваз[2] (португалски: Trindade e Martim Vaz) — архипелаг сместен околу 1.170 километри источнод Виторија во Јужниот Атлантски Океан, кој припаѓа на сојузната држа Еспирито Санто. Архипелагот има вкупна површина од 10,4 км2 и население од 32 морнари на (луѓе од Бразилската морнарица). Архипелагот се состои од пет острови и неколку карпи; Триндаде е најголем остров со површина од 10,1 км2; околу 49 километри источно од малечките островчиња Мартим Ваз со вкупна површина од 0,3 км2.

Островите се од вулканско потекло и нерамен терен. Тие се неплодни, освен јужниот дел на Триндаде. Тие се откриени од 1502 година од португалскиот истражувач Естевао да Гама и останал португалски додека не станал дел од Бразил на неговата независност. Од 1895 до 1896 година, Триндаде бил окупиран од Велика Британија додека не бил постигнат договор со Бразил. Во текот на британската окупација, Триндаде бил познат како „Јужен Тринидад“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ilha da Trindade - Infográficos e mapas Folha de S.Paulo 6 јуни 2009.
  2. National Geospatial-Intelligence Agency Web: http://geonames.nga.mil/namesgaz/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]