Тенгу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тенгу - дух во јапонската митологија и фолклорна традиција. Тој е еден од многубројните духови кои се кријат по планините и шумите. Така, многу тенгуа жувееле во планината Курама, во близината на Кјото.[1] Обично се прикажува со голема лепеза со чија помош може да лета. Тој има долг нос, облечен е како сиромашен човек, а на нозете носи „гета“, еден вид дрвени кломпи, кои се многу високи и имаат само еден попречен ремен (за разлика од вообичаените „гета“ кои имаат две попречни ремени).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Džigokuhen“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 27.
  2. „Džigokuhen“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 15.