Скуша (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скуша (род)
Скуша
Scaus u0.gif
Точкеста скуша (Scomber australasicus)
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Хордови
Класа: Зракоперки
Ред: Кострешовидни
Семејство: Скуши
Род: Скуша
Linnaeus, 1758
Видови

во текстот

Скуша (науч. Scomber) — род морски риби од семејството скуши (Scombridae).[1] Четирите вида од овој род, заедно со трите вида од родот Rastrelliger го сочинуваат племето вистински скуши (Scombrini).

Видови[уреди | уреди извор]

Родот има четири вида:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фрезе, Рение и Даниел Поли (уред.) (2006). Видови на родот ScomberFishBase. јануари 2006 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]