Разлика помеѓу преработките на „Никола Наумов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12288494)
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
'''Никола Наумов''' е македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонско студенско друштво|Македонското студенско друштво]], [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]], журналист и политичар во [[Бугарија]].
== Биографија ==
Наумов е роден околу 1871 година во градот Штип, тогаш во [[ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]]. Студирал во бугарската гимназија во Солун, но е исклучен за учество во ученичкиот бунт во 1888 година. Образованието го продолжил во [[Белград]]. Со група на македонски студенти се префрла во [[Софија]] каде што се школува при Софискиот универзитет "Свети Климент Охридски ".
[[Податотека:Macedonian Adrianopolitan-Review.JPG|мини|десно|200п|Македоно-одрински преглед, под редакција на Никола Наумов. ]]
Кон крајот на 1890 година е меѓу протагонистите на [[Македонско студенско друштво|Македонското студенско друштво]] <ref>Ванчо Ѓорѓиев, Слобода или Смрт, Македонското националноослободително дело во Солунскиот вилает 1893-1903 година, Скопје, Институт за Историја-Филозофски Факултет</ref>. По убиството на бугарскиот министер [[Христо Белчев]], заедно со [[Даме Груев]] е уапсен и исклучен од софискиот унивезритет. Во април 1891 година Наумов заедно со [[Даме Груев]] ја минал границата и се вратил [[Македонија]]. Од 1891 година до летото 1894 година е учител низ разни населени места во Македонија, вклучително и во [[Солун]].
 
== Извори ==
<references/>
 
[[Категорија:Дејци на ВМОК|Наумов , Никола]]
 
{{Дејци на Македонскиот комитет}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМОК|Наумов , Никола]]

Прегледник