Секунда: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Во споредба со поголемите мерни единици за мерење на времето:
* 1 [[минута]] = 60 s
* 1 [[час|саат]] = 3 600 s
* 1 [[ден]] = 86 400 s (заради ускладување со реалната [[Земјина ротација]] во некои денови се уфрла [[престапна секунда]], така што сите календарски денови не траат 86 400 секунди).
* 1 [[јулијанска година (астрономија)|јулијанска година]] = 365,25 дена = 31 557 600 s
428

уредувања

Прегледник