Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 185 бајти ,  пред 3 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.1.113 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
с (Отстрането уредувањето на 77.28.1.113 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
 
Синтаксичките правила за именките се разликуваат од јазик на јазик. Во Македонскиот јазик, именките се зборови кои како што е погоре споменато опишуваат предмети или појави или пак одделни имиња на некои предмети или појави, според тоа тие се делат на '''општи''' и '''сопствени''' именки, кои се разбира се делат на подгрупи.
 
 
 
 
 
 
 
Глаголзки именки
 
 
Зборовите кои означуваат име на глаголско дејство се викаат глаголски именки.
 
== Историја ==

Прегледник