Разлика помеѓу преработките на „Фудбалски куп на Италија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Фудбалскиот куп на Италија''' (или познат по тамошното име '''Coppa Italia''') е национален куп во [[фудбал]] на [[Италија]]. Прв пат натпреварувањето е одржано во [[1922.]], но друго вакво натпреварување не е одржано све до [[1936.]] Најуспешни клубови се [[ФК Рома|Рома]] и [[Јувентус]], кој имаат по девет титули. Рома од сите клубови има одиграно најмногу финалиња, дури 15, потоа следи [[Торино Калчо|Торино]], со 14 финалиња. Победникот во ''Coppa Italia'' добива место во европските турнири, поточно во [[Куп на УЕФА|Купот на УЕФА]]. Клубот кој ќе ја освои Копа Италија 10 пати, ќе биде награден со сребрена ѕвездичка, слично како и тимот кој ќе го освои 10 пати ''Скудетото'' добива златна ѕвезда. Со титулата во 2015, екипата на [[ФК Јувентус|Јувентус]] ја освоила првата сребрена ѕвезда во италијанскиот фудбал. На екипата на [[ФК Рома|Рома]] и недостасува уште еден наслов до ѕвездата.
 
Најуспешен клуб е [[ФК Јувентус|Јувентус]] со 11 титули. [[ФК Рома|Рома]] од сите клубови има одиграно најмногу финалиња, дури 17, потоа следи Јувентус со 15 финалиња. [[ФК Торино|Торино]] е клубот кој има најмногу загубени финалиња (осум).
Ова натпреварување е познато и по подпросечната посетеност, затоа што повеќето тимови не играат со своите најдобри играчи во поголемиот дел од турнирот. Додека во [[Серија А]], клубовите имаат и до 50.000 навивачи на натпревар, во купот едвај се собираат околу 30.000. Најмногу гледачи има во завршницата на ''Coppa Italia'', кога тимовите се борат за влез во Европа, поточно во [[Куп на УЕФА|Купот на УЕФА]].
 
Победникот во Купот на Италија добива место во европските турнири, поточно во [[Лига Европа|Лигата на Европа]]. Клубот кој ќе ја освои ''Копа Италија'' 10 пати, ќе биде награден со сребрена ѕвездичка, слично како и тимот кој ќе го освои 10 пати ''Скудетото'' што добива златна ѕвезда. Со титулата во 2015, екипата на [[ФК Јувентус|Јувентус]] ја освоила првата сребрена ѕвезда во италијанскиот фудбал. На екипата на Рома и недостасува уште еден наслов до ѕвездата.
 
Ова натпреварување е познато и по подпросечната посетеност, затоа што повеќето тимовиекипи не играат со своите најдобри играчи во поголемиот дел од турнирот. Додека во [[Серија А]], клубовите имаат и до 50.000 навивачи на натпревар, во купот едвај се собираат околу 30.000. Најмногу гледачи има во завршницата на ''Coppa Italia''турнирот, кога тимовитеекипите се борат за влез во Европа, поточно во [[КупЛига на УЕФАЕвропа|КупотЛигата на УЕФАЕвропа]].
 
==Формат==

Прегледник