Претставници на еснафот на трговци со ткаенини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Проверувачи
холандски: De Staalmeesters
Творец Рембрант
Година 1662
Димензии 191,5 см × 279 см
Место Ријксмузеј, Амстердам

Проверувачи (холандски: De Staalmeesters) или Претставници на еснафот на трговци со ткаенини (холандски: De waardijns van het Amsterdamse lakenbereidersgilde) — слика масло на платно од 1662 година на Рембрант. Моментално е во сопственост на Ријксмузејот во Амстердам.[1] Сликата е опишана како негов „последен голем колективен портрет“.[2]

Луѓето (со исклучок на Бел кој е придружник, како што е наведено во неговата калота) се трговци со ткаенини кои биле избрани да го проценат квалитетот на ткаенината што ткајачите им ја понудиле на продажба на членовите на нивниот еснаф. Нивниот едногодишен мандат почнувал на Велики петок и се очекувало да вршат проверки трипати неделно. Холандскиот збор staal значи „примерок“ и се однесува на проценетите примероци од ткаенина. Проверувачите користеле клешти за да ги притиснат пломбите на нивниот град (напред) и еснафот (назад) во олово со големина на пени кои биле специјално залепени за да ги запишуваат резултатите од проверката.[3] Имало четири оценки за квалитет, највисоката била означувана со притискање на четири заптивки, а најниската со притискање само на еден.

Луѓето, кои ја проценуваат должината на ткаенината во персиски стил се (од лево кон десно):

  • Јакоб ван Лун (1595-1674)
  • Волкерт Јанш (1605 или 1610-1681)
  • Вилем ван Дојенбург (околу 1616–1687)
  • Франс Хендрикс Бел (1629-1701)
  • Ерноут ван дер Мај (околу 1625–1681)
  • Јохем де Нев (1629–1681)

Еснафот го порачал овој портрет и бил изложен во нивниот еснафски дом, Staalhof (nl), сѐ до 1771 година.

Сликата е искористена на амбалажата на пурите на Дач мастерс (Dutch Masters). Сликата била прикажана и на ѕидот во куќата на Х.Џ. Велс во воведната секвенца на Временската машина. Сликата има значаен дел во книгата на Џефри Арчер од 2019 година „Nothing Ventured“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]. Rijksmuseum Amsterdam. Retrieved on 2008-05-03.
  2. The Worldwide Art Gallery. „Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606 - 1669)“. Theartgallery.com.au. Архивирано од изворникот на 2007-06-21. Посетено на 2014-04-08.
  3. Juran, Joseph M., уред. (1995), A History of Managing for Quality: The Evolution, Trends, and Future Directions of Managing for Quality, Milwaukee, Wisconsin: The American Society for Quality Control, стр. 229, ISBN 9780873893411, OCLC 32394752

Надворешни врски[уреди | уреди извор]