Бура во Галилејското Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бура во Галилејското Море
Christus in de storm op het meer van Galilea
Творец Рембрант ван Рајн
Година 1633
Вид масло на платно
Димензии 160 см × 128 см
Место загубена по грабежот на 18 март 1990 г.

Бура во Галилејското Море (холандски: Christus in de storm op het meer van Galilea) е слика на холандскиот уметник Рембрант ван Рајн. Тоа е единствениот морски пејзаж на Рембрант.[1]

Нацртана е во 1633 година и до 18 март 1990 година се наоѓала во музејот Изабела Стјуарт Гарднер во Бостон, Масачусетс, кога била украдена.

Сликата го претставува чудото на Исус, скротување на бурата во Галилејското Море, како што е опишано во четвртата глава на Евангелието од Марко во Новиот завет. Се смета дека Рембрант се цртал себеси во сликата — на неа се прикажани Исус, 12-те негови ученици и уште еден морнар кој гледа кон гледачот. За тој приказ се вели дека е автопортрет на уметници.

Сликата е загубена после грабежот на 18 март 1990, кога, преоблечени како полицајци, крадци собираат 12 слики од истиот музеј. Празните рамки на сликите стојат на истите места и денес.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Goldfarb, Hilliard T. (1995). The Isabella Stewart Gardner Museum: A Companion Guide and History. Yale University. стр. 97–98. ISBN 0-300-06341-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]