Прејди на содржината

Автопортрет (Рембрант, Виена)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопортрет
Творец Рембрант
Година 1652
Димензии 112.1 см × 81 см
Место Музеј на историјата на уметноста во Виена , Виена


Автопортрет (или Големиот автопортрет ) е слика на масло на платно од холандски уметник Рембрант. Насликан во 1652 година, тој е еден од над 40 насликани автопортрети на Рембрант и е првиот што го сликал од 1645 година. Во композицијата е различен од неговите претходни автопортрети, сликарот е во директна фронтална поза, рацете на колковите и со чудна, темна самодоверба. Насликана е во годината кога започнале неговите финансиски тешкотии[1].

После седум години кога не сликал автопортрети, фокусирајќи се на пејзажи и интимни домашни теми, автопортретот во Виена претставува обнова на неговиот период nа сликање на автопортрети, тоа е период кога почнal да создавал просечно по еден автопортрет годишно до неговата смрт во 1669 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rembrandt at the Kunsthistorisches Museum, Vienna“. Архивирано од изворникот на 2020-12-02. Посетено на 2020-09-10.
  2. Large Self Portret

Надворешни врски[уреди | уреди извор]