Автопортрет (Фрик, Рембрант)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопортрет
[[File:
Рембрант Харменс ван Рајн
alt=]]
Творец Рембрант
Година 1658 (1658)
Место Frik Kolekcija, Њујорк (град)

Автопортрет од 1658 година е автопортрет од Рембрант, еден од над 40 автопортрети на Рембрант. Претходно бил во сопственост на Ерол Вилчестер и сега е во Фрик колекција во Њујорк (град)[1].

Како и во автопортретот со извезената кошула, уметникот се портретирал со посебна облека: во овој случај, тие изгледа како кралска облека, но не е познато дали сликарот сакал да потсети на историски или митолошки лик, ако не и на самиот Јупитер. Напнатиот израз е поврзан со економските проблеми што го довеле до прагот на затворот[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]