Хомер ги диктира своите стихови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хомер
УметникРембрант Уреди на Википодатоците
Медиуммаслени бои, платно
Димензии107 cм (42 ин) × 82 cм (32 ин)
МестоположбаМаурицхаус
СопственикХамфри Ворд, Абрахам Бредиус Уреди на Википодатоците
Пристапен број584 Уреди на Википодатоците
ИдентификувачиRKDimages: 2939

Хомер ги диктира своите стиховислика на масло на платно од 1663 година од Рембрант, потпишана и датирана од уметникот. Сега е во Маурицхаус, во кој ја оставил во 1946 година од страна на Авраам Бредиус, кој ја позајмен на музејот од 1894 година, кога за прв пат ја купил во Лондон.[1]

Со Аристотел со бистата на Хомер (1653) и изгубениот Александар Велики (1663), тоа било едно од трите дела нарачани на уметникот од сицилијанскиот благородник Антонио Руфо и остана во збирката на неговото семејство до околу 1750 година. После била забележана на аукцијата на Christie's во Лондон на 16 февруари 1810 година како Училител со својот ученик.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Homer Dictating his Verses - catalogue entry“. Маурицхејс. Посетено на 11 јануари 2022.
  2. Steele, Gordon Edward (1973). Rembrandt's Homer in the Mauritshuis. Универзитет на Британска Колумбија.