Млада жена со куче в скут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Млада жена со куче в скут[1]
холандски: Portret van een vrouw met schoothondje
Творец Рембрант
Година 1665
Димензии 81 см × 64 см
Место Уметничка галерија на Онтарио

Млада жена со куче в скут (холандски: Portret van een vrouw met schoothondje) — слика масло на платно на непозната млада жена од холандскиот уметник Рембрант насликана околу 1665 година. Сега се наоѓа во Уметничката галерија на Онтарио, на која во 1955 година ѝ ја оставил филантропот Френк Питер Вуд. Претходно била идентификувана како снаата на Рембрант, Магдалена ван Лу (1641–1669), но жената денес се смета за непозната.

Рендгенските снимки откриваат значителни промени на долната половина на сликата додека Рембрант ги истражувал осветлувањето и бојата. Според Ернст ван де Ветеринг, овој аспект на делото го открива „доцниот Рембрант“ во неговите најдобри.[1] Сликата не е потпишана, но можеби била пред подоцнежното досликување.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 van de Wetering, Ernst (2015). A Corpus of Rembrandt Paintings. Springer. стр. 675. ISBN 9789401791731.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]