Еврејска невеста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еврејска невеста
Творец Рембрант
Година ок. 1665–1669
Димензии 121.5 см × 166.5 см
Место Државен музеј (Амстердам), Амстердам

Еврејска невеста (холандски: Het Joodse bruidje) ― слика од Рембрант, насликана околу 1665-1669 година.[1]

Сликата го добила своето сегашно име на почетокот на 19 век, кога еден собирач на уметнички дела од Амстердам ја идентификувал темата како онаа на татко Евреин кој и подарил ѓердан на својата ќерка на денот на нејзината венчавка. Ова толкување повеќе не е прифатено, а идентитетот на двојката е неизвесен.[2] Двосмисленоста е зголемена поради недостатокот на анегдотски контекст, оставајќи ја само средишната универзална тема, онаа на двојката кој е споен во љубовта.[3] Шпекулативните предлози за идентитетот на двојката се движеле од синот на Рембрант, Титус и неговата невеста, или амстердамскиот поет Мигел де Бариос и неговата сопруга. Исто така, се разгледуваат неколку двојки од Стариот завет, вклучувајќи ги Авраам и Сара, Воз и Рут или Исак и Ревека, што е поддржано со цртеж на уметникот неколку години претходно.[4]

Додека техничките докази предложубваат дека Рембрант првично замислувал поголема и поелаборирана композиција, поставувањето на неговиот потпис долниот лев агол покажува дека неговите сегашни димензии не се значително различни од оние во моментот на неговото завршување.[5] Според животописецот на Рембрант, Кристофер Вајт, завршената композиција е „еден од најголемите изрази на нежното спојување на духовната и физичката љубов во историјата на сликарството“.[6]

Сликата се наоѓа во постојаната збирка на Државниот музеј во Амстердам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Isaac and Rebecca, Known as 'The Jewish Bride' – Rijksmuseum Amsterdam – Museum for Art and History“. Rijksmuseum.nl. Посетено на 11 јануари 2022.
  2. „The Jewish Bride – Rijksmuseum Amsterdam – Museum for Art and History“. Rijksmuseum.nl. Архивирано од изворникот на 2012-02-11. Посетено на 11 јануари 2022.
  3. Bull, Duncan, et al., Rembrandt-Caravaggio, p.131. Rijksmuseum, Amsterdam, 2006.
  4. Bull, p. 131.
  5. Bull, p. 132.
  6. White, Christopher, Rembrandt, p. 202. London, 1984.

 

Дополнителна книжевност[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]