Прејди на содржината

Минерва (слика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минерва
Творец Рембрант
Година 1635
Место приватна збирка, Канада

Минерва ― маслена платнена слика од 1635 година од Рембрант, сега во канадска приватна збирка.

Неговиот најраен регистриран сопственик бил Џејмс Сомервил, 12-ти Лорд Сомервил (1674-1709) сопственик на „The Drum“ во Единбург. Таа останала во сопственост на семејството Сомервил до смртта на Луиза Хариет Сомервил во 1923 година. На 21 ноември 1924 година била продадена на аукција во Christie's во Лондон или на њујоршкиот трговец со уметнички дела Луис и Симонс или на г-дин Смит. Подоцна била во сопственост на браќата Дивен, а во 1929 година на Жил Бахе. Набргу потоа била купена од унгарскиот собирач Марцел Немеш во Минхен. Неговата збирка била продадена на аукција од Хелбин во Минхен помеѓу 16 и 19 јуни 1931 година.

Била купена од еден „Холанд“ од „Америка“. Подоцна била во сопственост на Аксел Ленарт Венер-Грен, шведски собирач чии дела биле продадени на аукција на Sotheby's во Лондон на 24 март 1965 година. Подоцна бил купен од Антенор Патињо, а во 1975 година од Марсел Бик. Од 1988 до 2011 година била дел од изложената уметничка збирка на Бриџстоунскиот музеј на уметност во Токио. Во 2001 година била купена од трговецот со уметнички дела Ото Науман, кој во март 2002 година ја изложил на Европскиот саем за ликовна уметност. Науман подоцна го продал на сегашниот сопственик.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rembrandt“. Rkd.nl. Посетено на 3 April 2019.
  2. „De Telegraaf/jaargang 39/nummer 14629/De a.s. Von Nemes-veiling - Wikisource“. Nl.wikisource.org. Посетено на 3 April 2019.