Титус како монах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Титус како монах
Творец Рембрант
Година 1660 (1660)
Место Државен музеј, Амстердам

Титус како монах или Рембрантовиот син Титус во монашка облекаслика со масло на платно од 1660 година од холандскиот уметник Рембрант, на која е прикажан неговиот син Титус во облека на францискански монах. Сега се наоѓа во збирката на Државниот музеј во Амстердам.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rembrandts zoon Titus in monniksdracht, Rembrandt van Rijn, 1660“. Rijksmuseum (холандски). Посетено на 11 јануари 2022.