Осумдесет и првото доделување на наградите Оскар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Осумдесет и првата церемонија на доделување на наградите Оскар од подрачјето на киниматографијата во 2008 година се одржаа на 22 февруари 2009 во кино-театарот Кодак во Лос Анџелес. Водител на церемонијата бил австралискиот глумец Хју Џекмен. Номинациите биле објавени на 22 јануари, и филмот Необичниот случај на Бенџамин Батон имал 13 номинации, повеќе од сите други филмови. Милионер од гетото бил после него со 10 номинации, а следеле Милк и Темниот витез со по 8 номинации, како и Читачот и Фрост/Никсон со по 5 номинации. Анимираниот филм Воли добил шест номинации и со тоа станал анимиран филм со најмногу номинации во историјата на овие награди.

Најголем број на награди[уреди | уреди извор]

Најдобар филм[уреди | уреди извор]

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон
Фрост/Никсон
Милк
Читачот
Милионер од гетото

Најдобар глумец во главна улога[уреди | уреди извор]

Глумец Филм
Ричард Јенкинс Посетувач
Франк Лангела Фрост/Никсон
Шон Пен Милк
Бред Пит Необичниот случај на Бенџамин Батон
Мики Рурк Борачот

Најдобра глумица во главна улога[уреди | уреди извор]

Глумица Филм
Ен Хетавеј Рејчел се мажи
Анџелина Џоли Предизвик
Мелиса Лео Замрзната река
Мерил Стрип Сомнеж
Кејт Винслет Читачот

Најдобар глумец во споредна улога[уреди | уреди извор]

Глумец Филм
Џош Бролин Милк
Роберт Дауни Јр. Тропска бура
Филип Симор Хофман Сомнеж
Хит Леџер Темниот витез
Мајкл Шенон Револуционерен пат

Најдобра глумица во споредна улога[уреди | уреди извор]

Глумица Филм
Ејми Адамс Сомнеж
Пенелопе Круз Вики Кристина Барселона
Виола Дејвис Сомнеж
Тараџи П. Хенсон Необичниот случај на Бенџамин Батон
Мариса Томеи Борачот

Најдобар режисер[уреди | уреди извор]

Режисер Филм
Дени Бојл Милионер од гетото
Стифен Далдри Читачот
Дејвид Финчер Необичниот случај на Бенџамин Батон
Рон Хоуард Фрост/Никсон
Гус Ван Сант Милк

Најобра монтажа[уреди | уреди извор]

Монтажер Филм
Кирк Бакстер, Ангус Вол Необичниот случај на Бенџамин Батон
Ли Смит Темниот витез
Мајкл Хил Фрост/Никсон
Елиот Грам Милк
Крис Дикенс Милионер од гетото

Најдобро оригинално сценарио[уреди | уреди извор]

Филм
Воли - Ендрју Стентон, Џир Рирдон и Пит Доктер
Среќните имаат среќа - Мајк Леиг
Замрзната река - Кортни Хант
Криминалци на одмор - Мартин МекДонаф
Милк - Дастин Ленс Блек

Најдобро адаптирано сценарио[уреди | уреди извор]

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон - Ерик Рот и Робин Свицорд
Фрост/Никсон - Питер Морган
Читачот - Дејвид Хар
Милионер од гетото - Симон Бифо
Сомнеж - Џон Патрик Шенли

Најдобар анимиран филм[уреди | уреди извор]

Филм
Болт
Кунг Фу Панда
Воли

Најдобар краток иновативен филм[уреди | уреди извор]

Филм
On the Line
Manon On the Asphalt
New Boy
The Pig
Toyland

Краток анимиран филм[уреди | уреди извор]

Филм
La Maison En Petits Cubes
Lavatory - Lovestory
Oktapodi
Presto
This Way Up

Најдобра кинематографија[уреди | уреди извор]

Режисер Филм
Том Стерн Предизвик
Клаудио Миранда Необичниот случај на Бенџамин Батон
Воли Пфистер Темниот витез
Крис Менгес и Џоџер Дикинс Читачот
Ентони Дод Ментл Милионер од гетото

Најдобра уметничка режија[уреди | уреди извор]

Режисер Филм
Џејмс Џ. Џаруками и Гери Фетис Предизвик
Доналд Граам Бурт и Виктор Џ. Золфо Необичниот случај на Бенџамин Батон
Нејтан Кроули и Питер Ландо Темниот витез
Мајкл Карлин и Ребека Алевеј Војвотката
Кристи Зеа и Дебра Шут Револуционерен пат

Најдобра костимографија[уреди | уреди извор]

Дизајнер Филм
Кетрин Мартин Австралија
Жаклин Вест Необичниот случај на Бенџамин Батон
Макјл О'Конор Војвотката
Дени Гликер Милк
Алберт Волски Револуционерен пат

Најдобра шминка[уреди | уреди извор]

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон
Темниот витез
Хелбој 2: Златна армија

Најдобра оригинална музика[уреди | уреди извор]

Композитор Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон Александре Десплат
Противење Џејмс Њутон Хоуард
Милк Дени Елфман
Милионер од гетото А.Р.Раман
Воли Томас Њуман

Најдобра песна[уреди | уреди извор]

Песна Филм
"Down to Earth" Воли
"Jai Ho" Милионер од гетото
"O Saya" Милионер од гетото

Најдобар странски филм[уреди | уреди извор]

Филм Држава
Revanche Австрија
The Class / Entre les murs Франција
Der Baader Meinhof Komplex Германија
Departures / Okuribito Јапонија
Waltz with Bashir / Vals Im Bashir Израел

Најдобар документарен филм[уреди | уреди извор]

Филм
Nerakhoon (Nerakhoon)
Encounters at the End of the World
The Garden
Man on Wire
Trouble the Water

Најдобар краток документарен филм[уреди | уреди извор]

Филм
The Conscience of Nhem En
The Final Inch
Smile Pinki
The Witness - From the Balcony of Room 306

Најдобри визуелни ефекти[уреди | уреди извор]

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон
Темниот витез
Железен човек

Најдобри звучна монтажа[уреди | уреди извор]

Филм
Темниот витез
Железен човек
Милионер од гетото
Воли
Баран

Најдобри миксани звуци[уреди | уреди извор]

Филм
Необичниот случај на Бенџамин Батон
Темниот витез
Милионер од гетото
Баран
Воли