Сомнеж (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Сомнеж
(Doubt)“
DoubtPoster.jpg
официјален постер
Режисер Џон Патрик Шенли
Продуцент Скот Рудин
Сценарист Приказна:
Џон Патрик Шенли
Настапуваат Мерил Стрип
Филип Сејмур Хофман
Ејми Адамс
Виола Дејвис
Џозеф Фостер
Жанр драма
Дистрибутер Miramax Films
Премиера 25 декември 2008
Времетраење 104 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $25,000,000

Сомнеж (англиски: Doubt) е американски драмафилм на Џон Патрик Шенли од 2008 година. Филмот е адаптација на истоимената драмска претстава. Напишана од Џон Патрик Шенли, а продуцент е Скот Руди. Во актерската екипа се појавуваат Мерил Стрип, Филип Симор Хофман, Ејми Адамс и Виола Дејвис. Светската премиера на филмот била на 25 декември 2008 година.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во 1964 година, харизматичниот свештеник отец Брендан Флин (го игра Филип Сејмор Хофман) се обидува да внесе промени во правилата на католичкото училиште, каде што директорка е сестрата Алојзиус Бувие (ја игра Мерил Стрип). Таа верува дека правилниот начин на воспитување е со строгата дисциплина и всадувањето страв кај учениците. Почнуваат политички промени, кои секаде се прифаќаат, а во училиштето е примен првиот црн ученик Доналд Милер (го игра Џозеф Фостер). Но, кога сестрата Џејмс (ја игра Ејми Адамс) наивно ќе ѝ ги каже своите сомнежи на сестра Алојзиус, дека отецот Флин премногу внимание му посветува на Доналд, таа започнува со опасна битка решена да ја открие вистината и да го избрка Флин од училиштето. Без трошка морал и решена по секоја цена да ја истера работата до крај, истовремено и да го уништи отецот Флин, сестра Алојзиус прави сè што може. Но, нејзината лична борба постепено зазема поголеми размери и се заканува да донесе непријатни последици.[1]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

66 издание на Златен Глобус[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 831, 30.5.2014, стр. 14.