Тараџи П. Хенсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Taraji P. Henson
Henson at the premiere of Hidden Figures in 2016
Роден(а)Taraji Penda Henson
11 септември 1970(1970-09-11)(53 г.)
Washington, D.C., U.S.
ОбразованиеNorth Carolina A&T State University
Howard University (BFA)
Занимање
 • Actress
 • author
Активен1992–present
Деца1
НаградиFull list

Tараџи Пенда Хенсон [1] (родена на 11 септември, 1970) е американска глумица и автор. Студирала глума на универзитетот Хауард и ја започнала кариерата во Холивуд во гостински улоги на неколку телевизиски емисии пред да го направи својот напредок во Mомчето бебе (2001). Таа доби пофалби за нејзините настапи како проститутка во Хастл и Флоу (2005), за што доби номинација на Еснафска глумечка награда за извонредна изведба од страна на номинацијата „ Уметник во движење“ на филмска сцена; и како самохрана мајка на хендикепирано дете во Необичниот случај на Бенџамин Батон (Дејвид Финчер) (2008), за која доби награда на Академија, награда САГ и номинации за избор на критичари за најдобра глумица. Во 2010 година се појави во акционата комедија Ноќ за состанок, и во римејкот на Карате дете.

Хенсон, исто така, има широка и успешна кариера во телевизијата, вклучително и серии како што се Дивизија, Легален Бостон и Ели Стоун. Во 2011 година, таа глуми во филмот Телевизиски филм за време на животот: Преземено од мене: Приказната за Тифани Руби, кој и донесе номинација за наградата „Примити Еми“ за извонредна главна глумица во ограничена серија или филм.[2] Од 2011 до 2013 година, таа глуми како детектив Јоцелин Картер во драмата КБС, Лице на интерес, за кое доби Награда за слика НАЦП. Таа глуми во ансамблските филмови Мисли како маж (2012) и нејзиното продолжение во 2014 година. Во 2015 година таа започна да глуми како Куки Лион во драмската серија на Фокс, Империја, за која стана првата Афроамериканка која освои награда за избор на критичарите за најдобра глумица во драма серија. Таа, исто така, ја освои наградата Златен глобус ; и беше номиниран за Еми наградите во 2015 и 2016 година.

Во 2016 година, Тајм ја прогласи Хенсон за една од 100те највлијателни луѓе во светот. Таа година, таа издаде најпродавана автобиографија на Њујорк Тајмс, насловена како Девојка околу патот.[3] Исто така, таа година, таа беше пофалена за нејзината главна улога како Кетрин Џонсон во критички признатиот драмски филм „ Скриени фигури“, за што доби глумечка еснафска награда за извонредна изведба од страна на „Уметниците во движење“.[4]

Раниот живот и образованието[уреди | уреди извор]

Хенсон е родена на 11 септември 1970 година во Југоисточен Вашингтон, ќерка на Бернис ( н.е. Гордон), корпоративен менаџер во „ Вудвард и Лотроп “ и Борис Лоренс Хенсон, чистачка и металопроизводител.[1][5][6] Таа има двајца помлади браќа и сестри, Шон и Ејприл. Таа честопати зборува за влијанието на нејзината баба, Петси Балард, која ја придружуваше на Наградите на Академијата годинава каде што беше номинирана.[7][8][9] Нејзините први и средни имиња се со потекло од Свахили : Тараџи („надеж“) и Пенда („љубов“).[10] Според митохондриската ДНК- анализа, нејзината матринеална лоза може да се проследи кај масите во Камерун.[11] Таа рече дека истражувачот на Северниот Пол Метју Хенсон бил „брат на мојот прадедо“.[12]

Хенсон матурирала во средното училиштеОксон Хил во Оксон Хил, Мериленд, во 1988 година.[1] Таа присуствуваше на Земјоделскиот и техничкиот државен универзитет во Северна Каролина, каде што имаше намера да студира електротехника, пред да се префрли на универзитетот Хауард за да студира драма.[8] За да плати за колеџ, работела наутро како секретарка во Пентагон и навечер како келнерка што пее на брод за крстарење со вечера, Духот на Вашингтон.[13]

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера (2001–2014)[уреди | уреди извор]

Хенсон примила своја членска картичка во ДСГ во раните 90-ти за извршување на 3 улоги како изведувач во позадина (екстра). Нејзината прва значајна улога беше во комедија-драмски филм „ Бебе момче“ во 2001 година, каде го прикажуваше Ивет, заедно со пејачката Тирезе Гибсон.[14]

Во 2005 година, Хенсон беше во независниот филм „ Метеж и протокол“ како Шуг, љубовниот интерес на Теренс Хауард, кој го прикажа машкиот предводник ДиЏеј. Како што е детално прикажано подолу, таа го направи своето деби во пеењето во филмот, кој беше номиниран за две награди на Академијата и освои една. Во 2008 година се појави со Бред Пит во Необичниот случај на Бенџамин Батон, [15] каде ја играше Квинзи, мајка на Бенџамин и за која доби номинација за Оскар за најдобра глумица.[16] Во интервју за Лорен Виера од Чикаго Трибјун, таа истакна дека „Квини е олицетворение на безусловна љубов“.[17]

Хенсон во 2011 година

Хенсон глумеше во два филма на Тајлер Пери, Семејството што пленува во 2008 година и Можам да направам лошо саматаод себе во 2009 година. Во 2010 година се појави во римејкот на Дете каратист со Јаден Смит. Иако не доби мнозинство позитивни критики, филмот имаше комерцијален успех.[18]

Во 2011 година, Хенсон глумеше како Тифани Рубин во филмот „Животна филмска Мрежа “, преземено од мене: Приказната за Тифани Рубин. Се засноваше на вистински настани во животот на една жена од Њујорк, чиј син, Коби, беше киднапиран од неговиот биолошки татко во Јужна Кореја.[19] Нејзиното портретирање на Рубин доби позитивни критики [20] и заработи неколку номинации за награди, вклучувајќи ја и наградата „Прајтим Еми“ за извонредна главна глумица во минисерија или филм.[21]

Во 2012 година, Хенсон беше во големиот ансамбл, глумечки филм „ Мисили како маж“, заснован на книгата „ Дејствувајте се како дама, размислете како маж “ на Стив Харви од 2009 година. Таа ја повтори улогата во продолжението на филмот „ Размислете како човек премногу“, објавено во јуни 2014 година.[22]

Скриени фигури и пошироко (2015 - до денес)[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, Хенсон глуми во филмот „ Скриени фигури“, голем успех во бокс-офисот номиниран за бројни награди, вклучувајќи три Оскари ( Најдобра слика, најдобро адаптирано сценарио и најдобра споредна глумица за Октавија Спенсер ) и два Златни глобуси ( најдобра споредна глумица за Спенсер и најдобар оригинален резултат ). Ја освои еснафската награда за глумци за извонредна изведба од глумечка екипа во движење.

Во јануари 2018 година, таа глуми во трилер-драмскиот филм Скапоцен камен на Екранот, Горда Марија, како хит жена чиј живот добива пресврт кога ќе се сретне со едно младо момче кое буди мајчински инстинкт што никогаш не знаеше дека го има. Во март таа глуми во филмот „Акримонија“на Тајлер Пери“ како верна сопруга која, откако се замори да стои до својот сопруг, се лути кога таа верува дека се предала.[23] Во ноември, таа го глуми гласот на ликот Џес во Ралф го прекиноува интернетот“,[24] продолжение на „ Руиана-руина“.

Во февруари 2019 година, Хенсон глуми во „Што сакаат мажите“ (засновано на романтичната комедија на Мел Гибсон од 2000 година, Тоа што жените го сакаат ) [25] како женски спортски агент, гледајќи ги машки колеги, која ја стекнува моќта да ги слушне мислите на мажите.[26] Во април 2019 година, таа ќе глуми во историската драма Најдоброто од непријателите, прикажувајќи ја активистката за граѓански права Ен Атертер.

Хенсон исто така требаше да глуми и да продуцира филм без наслов за Емет Тил, 14-годишен црн тинејџер од Чикаго, која беше киднапиран, измачуван, убиен и фрлен во една река од страна на двајца бели мажи додека беше во посета на руралниот Мисисипи во 1955 година. Хенсон ќе ја игра мајката на Тил, Мами, која избра погреб со отворен ковчег за нејзиниот син „за да можат сите да видат што направиле на моето момче“.[27]

Телевизиска кариера[уреди | уреди извор]

Хенсон е гостин-ѕвезда во неколку телевизиски емисии, вклучувајќи и Паметен човек наСБ, серијалот Доктор Хаус на Фокс во 2005 година и ЦБИ на ЦСИ: Истарга на местото на злосторството:Лас Вегас во 2006 година. Таа исто така глуми во епизода на Сестра, Сестра. [1]

Хенсон исто така беше член на глумечка екипа на неколку телевизиски емисии, вклучувајќи ги и Доживотно време Дивизија и AБЦ Бостон легаленl за една сезона. Нејзините повторливи ликови ја вклучуваат Ангела Скот на Ели Стоун од АБЦ. Во 2011 година, таа беше уловена во серијалот за суспендирање на криминалот во ЦБС Лице на интерес. [28][29] Во епизодата на 20 ноември 2013 година, „Преминот“, откако ко-глуми две и пол години, ликот на Хенсон, Јос Картер беше убиен како дел од новата приказна на серијата.[30]

Хенсон во 2016 година

Во февруари 2014 година, неколку месеци по нејзиниот последен лице од интерес епизода, Хенсон беше ангажирана од страна на Фокс да глуми во Империја, музичка драма во собата во хип-хоп музичката индустрија,[31] каде што игра Колаче Лион спротивното од поранешниот глумец од Метеж и проток Теренс Хауард, Фокс наредил на пилотот во мај 2014 година, а серијата дебитираше на 7 јануари 2015 година со позитивни критички прегледи и широк трговски успех.[32][33] Улогата и донесе широко признание и критичко признание на Хенсон.[34][35][36] Во јули 2015 година, таа беше номинирана за наградата „Примити Еми“ за извонредна главна глумица во драмски серии, и го достави Пилотот на шоуто за гласање на Еми. Во јануари 2016 година, таа ја освои наградата Златен глобус за најдобра глумица - Драма на Телевизиската серија за Империја, со што стана само третата афроамериканска глумица што ја однесе домашната награда по Гејл Фишер (1972) и Регина Тејлор (1992).[37] На 46-та награда на НАЦП за слика, таа беше прогласена за забавувач на годината во 2015 година за нејзините улоги во Империја и Нема добро дело. [38]

Во 2015 година, Хенсон се здружи со Хауард за празничен специјал за „ Фокс“, „Белите жешки празници“ на Теренс и Тараџи. Специјалниот беше продуциран повторно во 2016 и 2017 година, без Хауард.[39]

Друга работа[уреди | уреди извор]

Хенсон го направи своето деби во пеењето во филмот „ Метеж и проток“, каде го обезбеди вокалот за трагата на „ Три 6 мафија “ „ Тешко е тука за макро “.[13] Песната освои награда на Академијата за најдобра оригинална песна во 2006 година, со што Три 6 мафија се разликува и стана првиот африканско-американски хип-хоп чин што победи во таа категорија.[40] Хенсон и групата ја изведоа песната на церемонијата во живо на Оскар на 5 март 2006 година.[41] Таа, исто така, пееше „Во очите на мојата ќерка“ на добротворниот албум од 2006 година „ Неочекувани соништа - песни од Ѕвездите“. [42]

Хенсон има остварено неколку настапи во музички спотови и телевизија. Во 2005 година таа глуми во музичкиот спот на раперот Заеднички на раперот енерал, како сопруга на убиецот кој ќе биде наскоро осуден,,[43] и се појави вомузичкиот спот на Тајрес Гибсон " Остани "на негов љубовен интерес.[44]

На 16 март 2015 година, таа беше гостин-ко-водителка во живо! со Кели и Мајкл, пополнување за Кели Рипа.[45]

Хенсон соработуваше со МАК Козметика за создавање колекција за шминка на Тараџи П. Хенсон кон крајот на август 2016 година. Колекцијата #MACTaraji дебитираше следниот месец.[46] Во ноември 2016 година, таа повторно соработуваше со МАК како портпарол на нивната кампања Вива Глам, заедно со Џуси Смолет, во корист на фондот MAC HIV / AIDS. Нивната колекција дебитираше во февруари 2017 година.[47]

Хенсон имала мала етапна кариера, појавувајќи се во август Вилсон, Дојде и помина Јо Тарнер, и Плејхаус Пасадена над горниот дел.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 1994 година, Хенсон го роди својот син Маркел.[48][49][50] Неговиот татко, средношколската љубов на Хенсон, Вилијам ЛаМар Џонсон, беше убиен во 2003 година.[51][52]

Во 2014 година, Хенсон рече дека нејзиниот син расно го профилирала полицијата и дека неговиот автомобил бил нелегално претресен во сообраќајната станица во Глендејл, Калифорнија. Видеото добиено од „ Лос Анџелес Тајмс“ покажало дека Марсел се движел низ осветлена крстосница додека пешак минувал, давајќи вербална согласност да го пребараат неговото возило и признал дека пушел марихуана два часа пред возењето. Масло од хашиш и марихуана биле пронајдени во автомобилот.[50] Четириесет минути по објавувањето на видеото, Хенсон во пораката на Инстаграм рече: „Би сакала јавно да се извинам пред службеникот и полицискиот оддел на Глендејл. Работата на мајката не е лесна, ниту пак на полицаецот. “ [53][54]

Како поддржувач на „ Луѓето за етичко постапување со животните“ (ПЕТА), Хенсон во јануари 2011 година се појави гола во реклама за кампањата „ Би сакала да бидам гола отколку да носат крзно “.[55][56] Таа повторно се приклучи на ПЕТА за нивната кампања во 2013 година „Биди ангел за животни“, каде Хенсон позираше со своето семејно куче чичко Вили. „Заврзаните кучиња страдаат од ден во ден“, се вели во рекламата. „Тие се ладни, гладни, жедни, ранливи и осамени. Чувајте ги внатре, каде што е безбедно и топло. “ [57]

Во февруари 2015 година, Хенсон позираше во реклама за кампањата NOH8 за поддршка на ЛГБТ заедницата.[58]

Таа објави за LiveKindly дека, кон крајот на 2017 година, се префрлила на веганска диета за да го спречи ракот на желудникот.[59]

Хенсон се сврши со поранешниот играч на НФЛ Келвин Хајден на 13.05.2018 година.[60]

Хенсон е христијанка и смета дека глумењето е духовно искуство.[61][62]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Year Title Role Notes
1998 Уличарско Tammy
2000 Авантурите на Роки и Булвокил Left-Wing Student
2001 Бебе момче Yvette
2002 Книга за убовта: Дефинитивна причина зошто мажите се кучиња Date #4/Ghetto Girl
2004 Изложба на коса Tiffany
2005 Метеж и проток Shug
Четири браќа Camille Mercer
Животни Ramona
2006 Нешто ново Nedra
2007 Smokin' Aces Sharice Watters
Зборувај со мене Vernell Watson
2008 Семејството што се моли Pam Evans
Необичниот случај на Бенџамин Батон Queenie
2009 Не елесно да се скрши Clarice Clark-Johnson
Сезона на урагани Dayna Collins
Можам да си направам лошо себеси April Jones
2010 Ноќ за состанок Detective Arroyo
Дете каратист Sherry Parker
Peep World Mary
Откако падна Pearl
2011 Добриот доктор Nurse Theresa
Larry Crowne B'Ella
Kevin Hart: Laugh at My Pain Taraji Cameo
From the Rough Catana Starks
2012 Think Like a Man Lauren Harris
2013 Madly Madagascar Okapi (voice) Short film
2014 Think Like a Man Too[22] Lauren Harris
No Good Deed Terri Granger
Top Five Herself Cameo
2016 Term Life Samantha Thurman
Hidden Figures Katherine Johnson
2018 Proud Mary Mary Goodwin
Acrimony Melinda Gayle
Ralph Breaks the Internet Yesss (voice)
2019 What Men Want Ali Davis
The Best of Enemies Ann Atwater
2020 Minions: The Rise of Gru Belle Bottom (voice) In production
TBA Coffee & Kareem Post-production

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Хенсон ја освои наградата Телевизиска награда Критика за најдобра глумица во драма серија (за Империја ), и стана првата црна глумица во историјата на шоуто за награди што го стори тоа.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Taraji P. Henson - Biography“. Biography.com (FYI / A&E Networks). Посетено на September 18, 2014.
 2. „Emmys 2011 winners: Full list“. Архивирано од изворникот на 2018-03-20. Посетено на 2020-03-01.
 3. Around The Way Girl accessed 11/3/2016
 4. „SAG Awards 2017: See the Complete Winners List“. January 29, 2017.
 5. Tucker, Neely (October 6, 2011). Henson, spent most of her summers as a child in Scotland Neck, NC a small town in between Rocky Mount and Ronoake Rapids, NC about an hour and a half from Raleigh, NC and 45 mins from VA stateline. "The real Taraji Henson". The Washington Post.
 6. Henson, Taraji P. (January 12, 2010). „Boris Lawrence Henson RIP...I no u got heaven in stitches cause u had the best sense of humor even in your last moments you kept us laughin“. Twitter.
 7. Oldenburg, Ann (February 22, 2009). "Taraji P. Henson: 'I'll never forget this'". USA Today.
 8. 8,0 8,1 Wiltz, Teresa (July 21, 2005), „Drama Queen: Taraji Henson Moved to Hollywood And Smacked It Right Upside the Head“, The Washington Post: C01
 9. „Veteran Actors, First Time Nominees“. The Wall Street Journal. February 19, 2009. (бара претплата)
 10. Lanz, Michelle (August 10, 2016). "'Empire' star Taraji P. Henson on the pros and cons of being Cookie". 89.3 KPCC.
 11. „Taraji P. Henson Ancestry Reveal“. The Africa Channel via YouTube. January 31, 2012. Посетено на January 14, 2013.
 12. Williams, Kam (2008). „Taraji Shares All, Even the Surprising Color of Her Panties“. African American Literature Book Club. Архивирано од изворникот на November 21, 2008. Посетено на April 13, 2015. Yes, he's my great-great cousin. He was the brother of my great-great-grandfather. Matthew would send him letters about his travels while out on his expeditions.
 13. 13,0 13,1 Teran, Andi (February 12, 2009). „Meet the Nominees: Taraji P. Henson“. Vanity Fair. Посетено на April 7, 2015.
 14. „Taraji P. Henson Talks Cookie Taking Over Her Life, Kerry Washington, Baby Boy Sequel, Season 2 Of Empire + More“. power1051fm.com. Посетено на March 18, 2015.
 15. Williams, Kam (December 14, 2008). „Taraji P. Henson: The Curious Case of Benjamin Button Interview“. KamWilliams.com. Посетено на June 30, 2009.
 16. MacDonald, Gayle (January 23, 2009), „Benjamin Button Leads Race for What Pitt Calls -- Our Highest Honour“, Globe & Mail, Toronto: R13.
 17. Viera, Lauren (December 21, 2008). "The curious case of Taraji P. Henson". Chicago Tribune.
 18. „Taraji P. Henson Interview: The Karate Kid, Beijing Culture and Working for Will Smith“. pr.com. June 9, 2010. Посетено на March 18, 2015.
 19. „Taken from Me: The Tiffany Rubin Story: TV review [Lifetime]“. entertainmentrealm.com. Посетено на March 19, 2015.
 20. „Taken from Me: The Tiffany Rubin Story“. Rotten Tomatoes. Посетено на March 19, 2015.
 21. „Taraji P. Henson“. Emmys. Посетено на March 19, 2015.
 22. 22,0 22,1 „Production starts on 'Think Like a Man Too'. upi.com. May 28, 2013. Посетено на September 19, 2013.
 23. „Tyler Perry's Taraji P. Henson Movie Gets Easter Release“.
 24. „Surprise! Taraji P. Henson Will Voice a Character in Wreck-It-Ralph 2 Who Name-Drops Oh My Disney!“. 14 July 2017.
 25. Kroll, Justin (2017-11-14). „Taraji P. Henson to Star in 'What Men Want' for Paramount Players“. Variety (англиски). Посетено на 2017-11-15.
 26. Jr, Mike Fleming (2017-11-14). „Paramount Players Plots 'What Men Want'; 'Empire's Taraji P. Henson To Star“ (англиски). Посетено на 2017-11-15.
 27. „Taraji P. Henson to Star in and Produce Film on Emmett Till“.
 28. „Person of Interest: Cast & Details“. Tvguide. Посетено на July 9, 2012.
 29. „Taraji P. Hanson“. Buddytv. Посетено на February 18, 2015.
 30. Snetiker, Marc (November 20, 2013). 'Person of Interest' mid-season shocker: Taraji P. Henson talks Carter's big [SPOILER!]“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2015-01-18. Посетено на December 16, 2013.
 31. Goldberg, Lesley (February 26, 2014). „Taraji P. Henson Nabs Female Lead in Fox's Lee Daniels Hip-Hop Drama 'Empire'. Hollywood Reporter. Посетено на August 11, 2014.
 32. Gomez, Luis (July 5, 2014). „Lee Daniels' 'Empire' picked up by Fox, will 'likely' film in Chicago“. Chicago Tribune. Посетено на November 29, 2014.
 33. „Empire: Season 1“. January 29, 2015. Посетено на January 8, 2015.
 34. „Cookie Monster: How Cookie Lyon Became the Most Compelling Character on TV“. root.com. February 15, 2015. Архивирано од изворникот на 2016-05-21. Посетено на April 22, 2015.
 35. Alyssa Rosenberg (March 18, 2015). 'Empire's' Cookie Lyon is TV's best new female character“. The Washington Post. Посетено на April 22, 2015.
 36. Harris, Aisha (March 18, 2015). „Just Give Taraji P. Henson the Emmy Already“. Slate.com. Посетено на 22 April 2015.
 37. „Cookie From Empire Quotes“. "EmpireBBK.com". March 22, 2017. Архивирано од изворникот на 2017-06-16. Посетено на May 2, 2017.
 38. Washington, Arlene (February 6, 2015). „2015 Image Award Winners“. The Hollywood Reporter. Посетено на May 12, 2016.
 39. Wagmeister, Elizabeth (March 25, 2017). „Taraji P. Henson to Host Second Annual Fox Holiday Special“. Variety.
 40. Swash, Rosie (June 12, 2011). „Three Six Mafia win an Oscar“. The guardian. Посетено на July 9, 2012.
 41. „Three 6 Mafia Oscar Performance“. youtube.com. Посетено на February 19, 2012.
 42. „Unexpected Dreams: Songs from the Stars“. allmusic.
 43. „Common - Testify“. youtube.com. Посетено на April 12, 2015.
 44. „Tyrese "Stay" (official music video) feat. Taraji P. Henson“. Youtube. Посетено на March 19, 2015.
 45. „Scoop: Live with Kelly and Michael Week of March 16, 2015“. broadwayworld.com. Архивирано од изворникот на 2018-10-06. Посетено на March 18, 2015.
 46. Hayley Wilbur (24 August 2016). „MAC Cosmetics continues its long history of diversity with Taraji P. Henson collaboration“. Mic. Посетено на August 31, 2016.
 47. Nikki Brown (3 February 2017). „Taraji P. Henson's MAC Viva Glam Collection Is Finally Here“. Essence. Посетено на February 3, 2017.
 48. Boardman, Madeline (March 23, 2015). „Taraji P. Henson Sends Son Marcel to Howard University After Racial Profiling“. Us Weekly. Посетено на March 23, 2015. Note: Source spells son's first name "Marcel".
 49. Brown, Laura (August 13, 2015). „Fortune Cookie: Taraji P. Henson“. Harper's Bazaar. Посетено на December 29, 2015.
 50. 50,0 50,1 Rocha, Veronica (March 27, 2015). „Actress Taraji Henson apologizes to Glendale police for racial profile claims“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на April 9, 2015. Посетено на March 28, 2015.
 51. „Taraji Henson Talks 'Think Like A Man' and Motherhood“. The Wendy Williams Show via BlackRaceKids.com. April 25, 2012. Архивирано од изворникот на December 31, 2012. Посетено на October 22, 2012. ...her 17-year-old son...
 52. „Oscars 2009: Meet the Nominees You've Never Heard Of“. Hollywood.
 53. „#TurningANegativeIntoAPositive #LoveTarajiPHenson“. Taraji P. Henson Instagram page. March 27, 2015. Архивирано од изворникот на April 2, 2015. Посетено на March 28, 2015.
 54. "Actress Taraji P. Henson Apologizes For Claiming Glendale Police Racially Profiled Her Son", CBS Los Angeles, March 27, 2015.
 55. "Taraji P Henson Goes Nude Again, This Time For PETA" January 27, 2011, Mrs Grapevine
 56. Weiss, Shari (January 28, 2011). „Taraji P. Henson poses nude for PETA's 'I'd Rather Go Naked Than Wear Fur' ad campaign“. Daily News. New York City. Архивирано од изворникот на 2012-01-03. Посетено на 2020-03-01.
 57. Dinh, Theresa (February 27, 2013). „Taraji P. Henson Steals Her Pooch's Spotlight in Nude PETA Campaign (PHOTOS)“. GlobalGrind.com. Посетено на August 11, 2014.
 58. Doggett, Jolie A. (February 4, 2015). „Photo Fab: Taraji P. Henson Supports NOH8 Campaign for LGBT Rights | Essence.com“. Essence. Time Inc. Посетено на February 5, 2015.
 59. Stutzer, Abbie (2018-03-10). „Taraji P. Henson Went Vegan to Avoid Stomach Cancer“. LIVEKINDLY (англиски). Посетено на 2019-10-10.
 60. Melas, Chloe (2018-05-14). „Taraji P. Henson engaged to NFL star Kelvin Hayden“. CNN. Посетено на 2018-05-16.
 61. Taraji P. Henson on new movie, mental health, & Jussie Smollett | The View (англиски), Посетено на 2019-10-10
 62. Nast, Condé. „Everything You Need to know About Taraji P. Henson (Including What the "P" Is For)“. Vanity Fair (англиски). Посетено на 2019-10-10.