Вики Кристина Барселона

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Вики Кристина Барселона
(Vicky Cristina Barcelona)“
Официјален постер
РежисерВуди Ален
ПродуцентЛети Аронсон
Гарет Вили
СценаристВуди Ален
Главни улогиСкарлет Јохансон
Хавиер Бардем
Пенелопе Круз
Ребека Хал
Жанрдрама
ДистрибутерThe Weinstein Company
Премиера15 август 2008
Времетраење96 мин.
Земја САД
 Шпанија
Јазиканглиски, шпански
Буџет15 мил. долари[1]
Бруто заработка96.4 мил. долари[2]

Вики Кристина Барселона (англиски: Vicky Cristina Barcelona) е американски / шпански драмафилм на Вуди Ален од 2008 год. Неговата нова муза е младата глумица Скарлет Јохансон. Во филмот исто така се појавуваат и Хавиер Бардем, Пенелопе Круз и Ребека Хал. Филмот е сниман на автентични места во Шпанија, поточно во Барселона, а премиерно филмот беше прикажан на филмскиот фестивал во Кан. Филмот ја доби наградата за најдобар филм во категорија мјузикл или комедија на „Златен глобус“.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Американките Вики и Кристина го поминуваат летото во Барселона одседнувајќи кај роднината на Вики, Џуди. Вики е практична и традиционална, верна на својот прагматичен и ретко романтичен дечко, Дог. Кристина пак е спонтана и несигурна во своите животни цели, а бидејќи од неодамна не е во врска, слободна е за нови искуства. На една изложба девојките го запознаваат уменикот Хуан Антонио. Тројцата заедно ќе се најдат во вител на страсти, вина и уметност. Но, Хуан Антонио сè уште е под влијание на својата несреќна љубов со својата нестабила и психички пореметена бивша жена Марија Елена.

Глумечка екипа[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Скарлет Јохансон Кристина
Хавиер Бардем Хуан Антонио
Пенелопе Круз Марија Елена
Ребека Хал Вики
Крис Месина Даг
Патрисија Кларксон Џуди

Критики[уреди | уреди извор]

Кога станува збор за критиките, изгледа дека Вуди Ален овој пат го пронашол рецептот за успех на киноблагајните. Мрежното место Ротен Томатоес, овој филм го оцени со одлични 80%, а можеби поважно е она што филмот и се допадна и на обичната публика во еднаква мера. Општото мислење гласи дека ова е привлечна и мистериозна трагикомедија која лесно ќе ги шармира своите гледачи со прекрасните амбиенти и одличните глумечки остварувања. Ако овој филм не ви е доволно, вака кажаа медиумите – ‘Шпанскиот акцент дава извонредна доза на свежина на вообичаениот невротичен стил на Вуди.’ (Salt Lake Tribune). ‘Ален одамна не снимил толку смешен и секси филм.’ (New York Post). ‘Возбудлив и хипнотизирајќи, баш како летна романса во егзотичен град.’ (USA Today).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Allen film funding angers Spanish“. BBC News Online. 2007-07-30.
  2. „Vicky Cristina Barcelona“. Box Office Mojo. 2009-02-19. Посетено на 2011-02-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]