Рејчел се мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рејчел се мажи (англиски: Rachel Getting Married) е американски филм од 2008 година, во режија на Џонатан Дем. Главните улоги ги играат: Ен Хатавеј и Розмари Девит.

Џонатан Деме

Содржина[уреди | уреди извор]

Ким (ја игра Хатавеј) поминала девет месеци на рехабилитација од зависност од дрога. Нејзината сестра Рејчел (ја игра Девит) треба да се мажи и Ким заминува во домот на нејзиното семејство каде треба да се одржи свадбата. Набрзо, таму сите започнуваат да ја набљудуваат или озборуваат, знаејќи за нејзината состојба. Исто така, Рејчел и татко ѝ постојано се грижат за неа, но не знаат дека со тоа само вршат притисок врз неа.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Рејчел се мажи“, Антена, број 881, 15.5.2015, стр. 21.
  2. „Рејчел се мажи“, Антена, број 882, 22.5.2015, стр. 26.