Континентална држава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Континенталните држави
Карта на континентални држави во Европа.

Континентална држава е држава кој нема излез на отворено море или океан.[1][2][3][4] Денес, има 43 континентални држави.

Море кое нема дирекна поврзаност со океан е континентално море, како на пример: Балтичко Море, Средоземно Море, и Црно море.

Островска држава се вика земја што е опкружена со вода,[5] на пример Малта.

Континентални држави[уреди | уреди извор]

Дупли[уреди | уреди извор]

Поли континентални држави[уреди | уреди извор]

Држави кој имале мала бреговна граница:

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Definition of landlocked“. Merriam-Webster Online Dictionary. http://www.m-w.com/dictionary/landlocked. посет. 25 мај 2007 г. 
  2. „Landlocked“. Webster's 1913 Dictionary. http://www.hyperdictionary.com/search.aspx?define=landlocked. посет. 25 мај 2007 г. 
  3. „Landlocked definition“. MSN Encarta Dictionary. архивирано од изворникот на 31 октомври 2009 г.. http://www.webcitation.org/5kwsZAdLA. посет. 25 мај 2007 г. 
  4. „AskOxford“. Compact Oxford English Dictionary. http://www.askoxford.com/results/?view=dict&freesearch=landlocked&branch=13842570&textsearchtype=exact. посет. 25 мај 2007 г. 
  5. „Definition of waterlocked“. Dictionary.com. http://dictionary.reference.com/browse/waterlocked. посет. 12 август 2007 г.