Прејди на содржината

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 88 (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 88
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (17.09.2015)
Адресаул. „Орце Николов“ бр. 88
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2 + полуподрум

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 88зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-432 од 17 септември 2015 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 50. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]