Прејди на содржината

Зграда на Министерството за култура (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 115
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (1998 и 04.02.2016)
Адресаул. „Ѓуро Ѓаковиќ“ бр. 61
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Завршена1927
СопственикМинистерство за култура (2005-)
Технички податоци
Катови3 + полуподрум
Подна површина2000 м2[1]

Зграда на Министерството за културазграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е управна зграда на Министерство за култура. Таа е прогласена за Споменик на културата.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата била подигната во 1927 година, за потребите на тогашното Министерство за шуми на Кралството СХС.[1]

Во социјалистичкиот период, градбата била користена најповеќе за воени цели, каде бил сместен и командниот гарнизон. Во 1998 година, зграда била прогласен за споменик на културата.[1]

Во 2005 година, во времето на министерот за култура Благој Стефановски, зградата била предадена во употреба на Министерството за култура.[1]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-429/2015 од 4 февруари 2016 година.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Борис Јурмовски (5 април 2022). „Министерство за Култура /фотогалерија/“. marh.mk. Архивирано од изворникот на 18 мај 2022. Посетено на 11 мај 2024.
  2. 2,0 2,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 49. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]