Ристиќева палата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ристиќевата палата

Ристиќевата палата е изградена во 1926 г. по проект на архитектот Драгутин Маслаќ.[1] Таа се наоѓа на Плоштадот Македонија, во Скопје, Македонија. Една е од ретките згради што во земјотресот во 1963 година не била оштетена.[2]


Извори[уреди | уреди извор]

  1. Нова Македонија
  2. Вест