Прејди на содржината

Зграда на „Вардар филм“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на „Вардар филм“
Поглед на зградата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видградба
Адресаул. „8-ми Март“ бр. 4
ГрадСкопје
Земја Македонија
Завршена1974
Технички податоци
Катови2

Зграда на „Вардар филм“ — зграда во Скопје во која е сместена националната филмска установа и прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Описан[уреди | уреди извор]

Зградата е изградена во 1974 година за филмското студио „Вардар филм“. Сместена е на ул. „8-ми Март бр. 4“ во населбата Дебар Маало, Општина Центар. Се состои од подрум, приземје и кат. Во неа се сместени технолошки одделенија, т.е. сали за кинопроизводство (тонска обработка, синхронизација и монтажа на слика и звук), работни простории, простории за чување на филмски материјал и филмска документација.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „НУ - Филмски центар „Вардар филм". Управа за заштита на културното наследство. Архивирано од изворникот на 2017-10-22. Посетено на 21 октомври 2017.