Прејди на содржината

Зграда на Ташковиќ (Дебар Маало, Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на Ташковиќ
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (17.09.2015)
ВидСтанбена зграда
Адресана аголот на ул. „Орце Николов“ и „Аминта Трети“
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Завршена1940
Технички податоци
Катови5
Проектирање и изградба
АрхитектГригорије Ташковиќ

Зграда на Ташковиќзграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Зградата била завршена во 1940 година.[2]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-435 од 17 септември 2015 година.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 51. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.
  2. „Глигорие Ташковиќ ( Битола 1901-1963 Њујорк )“. marh.mk. 7 јануари 2015. Архивирано од изворникот 18 јуни 2016. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]