Прејди на содржината

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 83а (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 83а
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (17.09.2015)
Адресаул. „Орце Николов“ бр. 83а
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови3

Зграда на ул. „Орце Николов“ бр. 83азграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-430 од 17 септември 2015 година.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 50. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]