Прејди на содржината

Зграда на ул. „Наум Наумовски - Борче“ бр. 82 (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на ул. „Наум Наумовски - Борче“ бр. 82
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (09.10.2015)
Видстанбена зграда
Адресаул. „Наум Наумовски - Борче“ бр. 82
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови3 + полуподрум

Зграда на ул. „Наум Наумовски - Борче“ бр. 82зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-528 од 9 октомври 2015 година.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 49. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]