Прејди на содржината

Зграда на бул. „Илинден“ бр. 41 (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на бул. „Илинден“ бр. 41
Зградата во 2023 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата (22.09.2015)
Адресабул. „Илинден“ бр. 41
ГрадДебар Маало, Скопје
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2

Зграда на бул. „Илинден“ бр. 41зграда во скопската населба Дебар Маало. Таа е прогласена за Споменик на културата.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата била прогласена за значајно културно наследство врз основа на Уп. бр. 18-433 од 22 септември 2015 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 48. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 7 декември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]